Kék Madár Táncműhely | Veszprém Klasszikus balett & modern-kortárstánc

Működésünk

A Kék Madár Táncműhely a 2016/17-es tanévtől működik klasszikus balett és moderntánc tanszakokkal. Csoportjaink több korosztályban indulnak. A gyermek életkorának és tudásának leginkább megfelelő csoport kiválasztásában segítünk a szülőknek.

A gyermek tanulmányai, tanítási órákra, foglalkozásokra való felkészülése, a gyakorlás körülményeinek megteremtése, rendszeres és folyamatos biztosítása, az órákon való megjelenés – különösen a kisiskolás korban – igényli a szülők, a családok szervező és segítő tevékenységét.

A tánc nagy összpontosítást, figyelmet és fegyelmet igénylő művészi mozgásforma, melynek szigorú rendszere rendre neveli a tanulót. A szülő segítse gyermekét, hogy az előírt felszerelésben jelenjen meg az órákon, amely feltétel segíti a tanulási folyamatot.

A tanév során a foglalkozásokon, a fellépések, bemutató órák és vizsgák alkalmával a tanulók többnyire csoportban dolgoznak. Azaz közösséget alkotnak egymással való együttműködésben, együtt táncolásban és ennek következtében felelősek egymásért és egymás munkájáért. Kérjük a szülőket, családokat segítség gyermeküket ebben a fontos személyiségfejlődési folyamatban!

Pedagógiai programunk

Óráimon nagy hangsúlyt fektetek a láb- és lábfej izomzatának fejlesztésére, valamint a gerincoszlop melletti izomzat erősítésére, a helyes testtartás tanítására. A gimnasztikai gyakorlatok egyszerre erősítik és nyújtják az izomzatot, rugalmassá teszik a testet, ügyesítik a gyermek mozgását. A balett gyakorlatok, amelyek a különböző láb- és kar pozíciók felvételéből, megtartásából, és ezek váltásaiból, illetve a láb- és karvezetések kombinálásából állnak, fejlesztik a gyermek koordinációs képességét, az egyensúly érzékét és a koncentrációs képességét egyaránt. A különböző ritmikájú és dinamikájú lépésgyakorlatok, ugrások fejlesztik a ritmusérzéket, a térben való tájékozódás képességét.

A gyakorlatok kísérő zenéje többnyire klasszikus zene, de óráimon a gyerekek megismerhetnek magyar, illetve más népek tradicionális zenéje alapján komponált, úgynevezett világzenéket is. Kisiskolás csoportjaimban a rövid, vidám koreográfiákhoz, mozgássorokhoz az életkornak megfelelő klasszikus zenei műveket valamint, megzenésített gyermekverseket (Kaláka, Misztrál) játszok le. Kiválasztásuk során igyekszem arra is figyelni, hogy a megzenésített versek az adott évszaknak és ünnepkörnek megfelelő legyenek.

Céljaink

A Táncműhely tantervi programja lehetőséget nyújt a növendékek mozgáskultúrájának sokirányú fejlesztésére, tér- és formaérzékének, fizikai állóképességének és ritmusérzékének fejlesztésére, gazdagítására. További célja, hogy a növendékek olyan készségeket fejlesztenek, amelyeknek köszönhetően kiegyensúlyozottá és magabiztossá váljanak a mindennapi életben, mindezt hasonló érdeklődésű társaik körében, jó hangulatú órák keretében Hozzájárul, hogy a növendékek személyisége nyitottá váljon a művészetek iránt, kibontakoztatja a tanulók kreativitását, improvizációs képességét, készségét. A táncművészeti oktatás célja, hogy felkészítse és irányítsa a tehetséges tanulókat a táncművészeti pályára, illetve az amatőr táncéletbe való bekapcsolódásra.

Kék Madár Táncműhely | VeszprémOktatóink

Turós-Máté Kinga

táncművész, táncpedagógus

a Kék Madár Táncműhely művészeti vezetője
Tel: (+36) 30 200 99 58
e-mail: tmkbalettmedia@gmail.com

A Magyar Táncművészeti Főiskola elvégzése után zenés színházakban helyezkedtem el. Később  számos darabban dolgoztam Ladányi Andreával, Horváth Csabával, a La Dance Company, illetve a Közép-Európa Táncszínház tagjaként, vendégművészként a Pécsi Balettnél. Magánéleti okokból adódóan tíz évig nem léptem táncművészként színpadra, majd 2013-ban adódott a lehetőség, hogy a veszprémi Petőfi Színház előadásaiban táncoljak, éltem vele. Társulatomat, a TMK Alkalmi Társulást,2014-ben hoztam létre Veszprémben. Tagjai, munkatársai, támogatói veszprémi és környékbeli művészek: színészek, táncművészek, zenészek, fotóművészek, operatőrök és filmrendező. Mindezek mellett a Veszprémi Táncműhelyben is dolgozom, Krámer György táncművész, rendező, koreográfussal. A Faun-Nimfa-Danaida című darabot a Tánc Világnapján, 2016. április 29-én mutattuk be a Veszprémi Hangvillában. Tanári diplomám megszerzése, azaz 2004 óta oktatok klasszikus balettet eleinte Budapesten, majd 2006 óta Bándon és Nemesvámoson. 2015 és 2019 között a várpalotai Képesség- és Tehetségfejlesztő Magániskola tanáraként balettet oktattam, alapfokú művészetoktatás keretein belül. 2016-ban megalapítottam a Kék Madár Táncműhelyt veszprémi és bándi alkotócsoportokkal, ahol klasszikus balettet és moderntáncot oktatok. A Kék Madár Táncműhely az 2017/18-as tanévtől herendi klasszikus balett csoporttal bővült. 2018-tól a Pápai Református Kollégium Gimnáziuma és Művészeti Szakgimnáziuma balett oktatója vagyok.

Garai Júlia

táncművész, táncpedagógus

A Magyar Táncművészeti Főiskolán klasszikus balett szakon pedagógusként végeztem. Mester diplomámat 2012-ben védtem meg a Budapest Kortárstánc Főiskola MA szakán. 2007 óta a HODWORKS társulatának állandó tagja vagyok. Dolgoztam más alkotókkal is: Unterwegs Theater, Szegedi Kortárs Balett, Wally Cardona, Molnár Csaba, Ladjánszky Márta, Baltazár Színház, Artus-Goda Gábor, Káva Színház. A tánc egy jó ürügy arra, hogy valóban figyeljünk. Magunkra, egymásra, a létező vagy képzelt térre, a zenére vagy másra ami igazán vonz. Mozdulatok gyakorlása, úgy ahogy aznap vagyunk. Mindenki más, mindenki fontos. 16 éve tanítok óvodás és iskolás korú gyerekeket, sérült fiatalokat és idősebbeket. A táncórákon a résztvevők megélhetik szabadságukat, korlátaikat. Kreativitásukkal a táncteremben képesek tovább is lépni egy-egy nehézségen, fizikalitásuk ebben egyre biztosabban támogatja. Ha táncolunk átélhetünk érzékeny, szabad és erős jelenlétet amit aztán könnyebben előidézhetünk az élet más területén is.

Miklósy Alex

táncművész, jóga tanár és koreográfus

A Trinity Laban Conservatoire of Music and Dance BA Contemporary dance szakán végeztem Londonban. Előadóként dolgoztam többek között Magyarországon Ladjánszki Mártával, Szeri Viktorral, Ziggurat projecttel, Wili Dornerrel, Zero Ballettal, Willany Leóval, Magyar Nemzeti Operával, Mu terminállal és a Saul fiában mozgásművészként. Előadóként részt vettem az Opening Season Riyadh 2021 fesztiválon Szaúd-Arábiában. Többek között dolgoztam Francesco Scavettivel Svédországban, Jung Myeonggal Ausztriában, Lia Harakival Cipruson, Robert Clarkkal Szlovéniában, illetve Londonban Attila Andrásival, Keity Pookkal, Willhemina Ojnanennel (Sadlers Wells young associate artist), Jessica Wrighttal és az Elven Farer Houses-zal. Koreográfusa vagyok a Zéró Balett Technokol című darajának, illetve Budapesten és Londonban a „Would you mind” és a „Filtered action” című szólójának. Ezenkívül még készítettem egy darabot Lisszabonban az Escuola de Superior de Danca harmad éveseinek. Workshopot tartottam Európa, Ázsia és Afrika országaiban.

Kék Madár Táncműhely | Veszprém Kurzusaink

Tanszakok

A klasszikus balett tanításának célja, hogy e zárt rendszerbe foglalt mozdulatnyelv segítségével a tanuló képes legyen a kifinomult, harmonikus és koordinált mozgásra. A tananyag a Vaganova–metodika elveit követi, amelynek legfontosabb szempontjai az életkori sajátosságok figyelembevétele az izmok megmunkálásában és az ésszerű fokozatosság elve a terhelésben. Ez az évszázadokon keresztül csiszolódott tánctechnika erős koncentrálást és fegyelmezett, tudatos munkát igényel.

A balett oktatás tantervi programja lehetővé teszi a növendékek képességeinek kompetenciaalapú fejlesztését. Hozzájárul, hogy a növendék személyisége nyitottá váljon a közösségi alkotótevékenységek és művészetek iránt, mindeközben megismerkedjen a klasszikus zenei alapművekkel is.

A balett órán egyszerű, lehetőleg ujjatlan dresszre van szükség, szoknya nélkül; a foglalkozáson nagyon fontos, hogy látható legyen a gyermekek lába, combtöve, csípője, feneke, így figyelemmel tudjuk kísérni azok helyes tartását.

Táncműhelyünk növendékei alapfokú táncoktatásban részesülnek, iskolai rendszer keretein belül.

Ezért kérjük, a növendékek

  • az órakezdés előtt 10-15 perccel érkezzenek meg,

  • az órákon megfelelő öltözetben és kontyba kötött hajjal vegyenek részt,

  • a hiányzásokról, amennyiben lehetséges, előre tájékoztassák az órát tartó táncpedagógust.

Felszerelés

Ha a növendék leadta a kitöltött jelentkezési lapját és végleges a csoportbeosztása, akkor meg lehet vásárolni a szükséges felszerelést. Erre van lehetőség az iskolában és önállóan is.

Előkészítő évfolyam

  • kék színű dressz

  • fehér harisnyanadrág

  • 2,5-3 cm széles derékgumi

  • fehér, puha talpú balettcipő

1-4. évfolyam

  • kék színű dressz

  • fehér harisnyanadrág

  • 2,5-3 cm széles derékgumi

  • fehér, puha talpú balettcipő

5. évfolyamtól

  • piros színű dressz

  • fehér harisnyanadrág

  • fehér, puha talpú balettcipő

  • spicc cipő